On a farm, the farmer decides to give pizza to her 12 ducks as a special treat. She orders 3 pizzas, and the total price is $25.71. What is the unit price of each pizza?


9.71 each because all you have to do Is divide

Rate answer


Unit price is the cost per one __. In this case, it's the cost per pizza.
Assuming tax is not included, there are 3 pizzas.

$25.71 / 3 = $8.57

Each pizza cost $8.57, assuming tax is not included.

Hope this helps,
~*Starry*

Rate answer
Wrong answer?

If your question is not fully disclosed, then try using the search on the site and find other answers on the subject Mathematics.

Find another answers

Load image