On a farm, the farmer decides to give pizza to her 12 ducks as a special treat. She orders 3 pizzas, and the total price is $25.71. What is the unit price of each pizza?
9.71 each because all you have to do Is divide
Rate answer
Unit price is the cost per one __. In this case, it's the cost per pizza.
Assuming tax is not included, there are 3 pizzas.
$25.71 / 3 = $8.57
Each pizza cost $8.57, assuming tax is not included.
Hope this helps,
~*Starry*
Rate answer
Wrong answer?
If your question is not fully disclosed, then try using the search on the site and find other answers on the subject Mathematics.
Find another answersRecent questions
Mathematics, published 11.05.2023
Mathematics, published 23.03.2023
Use the equation to identify the center and radius of the circle (X+3)^2+(y-7^2=11
Mathematics, published 27.05.2023