One store sells milk for $3.00 per gallon. A second store sells milk for $0.80 per quart. If you need two gallons, which store should you buy from?
It will be $3.75 for two gallons
Rate answer
$3.00 x 2 = $6.00
$0.80 x 4 = $4.80
The second store is better to buy from
Rate answer
Wrong answer?
If your question is not fully disclosed, then try using the search on the site and find other answers on the subject Mathematics.
Find another answersRecent questions
Mathematics, published 11.05.2023
Mathematics, published 23.03.2023
Use the equation to identify the center and radius of the circle (X+3)^2+(y-7^2=11
Mathematics, published 27.05.2023