Jake bakes and sell apple pies. He sells each pie for $5.75. The materials to make the pies cost 40$. The boxes Jake pits the pies in cost $12.50 total. How many pies would Jake need to sell to earn a profit of $50?


First, he would have to make his money back so he spend $52.50.
So if you add $50 to that you would get $102.50. Next you would divide that by $5.75. That gives you 17.82. So he would have to sell 18 pies to make a 50 dollar profit.

Rate answer
Wrong answer?

If your question is not fully disclosed, then try using the search on the site and find other answers on the subject Mathematics.

Find another answers

Load image