You buy milk at $3.48 per gallon. One portion of oatmeal requires 1 oz of milk. How much does the milk for one portion cost? Round to the nearest cent.


Answer:

3¢ or 0.03

Step-by-step explanation:

To answer this, we just need to divide the price of a gallon by the amount of ounces in a gallon.

When we do this, we get the price of an ounce, or one serving.

There are 128 fluid ounces in a gallon.

$3.48/128=0.02718... or 0.03.

The amount of milk for one portion, or one ounce, costs 3 cents.


Rate answer
Wrong answer?

If your question is not fully disclosed, then try using the search on the site and find other answers on the subject Mathematics.

Find another answers

Load image